A kullancsok fele fertőz valamilyen betegséggel

1_14.png

A természetjárás, a kertészkedés, a kutyasétáltatás vagy akár egy egyszerű piknik is kellemes időtöltés lehet a szabadban — egészen addig, amíg észre nem vesszük, hogy egy apró, de potenciálisan veszélyes élőlény kapaszkodik belénk: a kullancs. Ezek az ízeltlábú paraziták nem csupán kellemetlenek, hanem komoly egészségügyi kockázatot is jelentenek. Legfrissebb statisztikák szerint a hazai kullancsok közel fele valamilyen betegséget hordoz, ami különösen aggasztóvá teszi jelenlétüket.

Miért ilyen veszélyesek a kullancsok?

A kullancsok azért veszélyesek, mert vérszívás során különböző kórokozókat – baktériumokat, vírusokat, egysejtűeket – juttathatnak be az emberi szervezetbe. Ezek közül több olyan is van, amely súlyos, hosszú távon is fennálló egészségkárosodást okozhat.

Az Európában élő több mint 80 kullancsfajból számos képes betegségek átvitelére. A hazánkban leggyakoribb faj, az Ixodes ricinus, különösen hírhedt e tekintetben.

A leggyakoribb kullancs által terjesztett betegségek

  • Lyme-kór (borreliózis) – Baktérium okozza, amelynek tünetei lehetnek a jellegzetes kokárdaszerű bőrpír, izomfájdalom, idegrendszeri panaszok és ízületi gyulladások.
  • Kullancs-encephalitis (agyvelőgyulladás) – Vírusos eredetű megbetegedés, amely akár bénuláshoz vagy halálhoz is vezethet. Jelenleg védőoltással megelőzhető.
  • Babesiosis – Egysejtű élősködő okozza, a maláriához hasonló tünetekkel: láz, vérszegénység, gyengeség.
  • Anaplasmosis – Fertőző betegség, amely lázat, izomfájdalmat és vérképzőszervi elváltozásokat okozhat.
  • Tularemia (nyúlpestis) – Fertőző baktérium, amely nemcsak kullancscsípéssel, hanem fertőzött állatokkal való érintkezéssel is terjedhet.

Miért nő a fertőzött kullancsok aránya?

A globális klímaváltozás, a városiasodás és a természetbe való egyre nagyobb beavatkozás következtében kullancsok olyan területeken is megjelentek, ahol korábban nem voltak jellemzőek. Ennek következtében a fertőzött példányok aránya is megnövekedett.

Egy 2022-ben végzett kutatás szerint Magyarországon az Ixodes ricinus egyedeinek kb. 45–50%-a hordozott legalább egy kórokozót. Sőt, az is előfordulhat, hogy egy kullancs egyszerre többféle betegséget is közvetít.

Kik a leginkább veszélyeztetettek?

A kullancscsípés bárkit érinthet, de különösen veszélyeztetettek a következő csoportok:

  • Kisgyermekek – alacsonyabb testmagasságuk és vékonyabb bőrük miatt könnyebben támadják meg őket a kullancsok.
  • Idősek – gyengébb immunrendszerük miatt súlyosabb lehet a fertőzés lefolyása.
  • Kutyások, természetjárók, vadászok, horgászok – rendszeresen ki vannak téve a fertőzésveszélynek.

Hogyan védekezzünk hatékonyan?

  1. Megfelelő öltözet – hosszú ujjú, világos színű ruházat, a nadrágot célszerű a zokniba tűrni.
  2. Repellensek használata – kullancsriasztó spray-k és krémek rendszeres alkalmazása javasolt.
  3. Alapos átvizsgálás – minden kirándulás vagy szabadban töltött nap után vizsgáljuk át testünket és ruházatunkat, különösen a hajlatokat.
  4. Kutyák védelme – speciális nyakörvek, cseppek és tabletták segítségével védekezhetünk a háziállatok megfertőződése ellen.
  5. Védőoltás – a kullancs-encephalitis ellen elérhető védőoltás, amely különösen ajánlott a gyakran természetben tartózkodóknak.

Mit tegyünk, ha már belénk fúródott egy kullancs?

A legfontosabb: minél előbb és szakszerűen el kell távolítani. Ehhez a legjobb eszköz egy speciális kullancseltávolító kanál vagy csipesz. A kullancs testét ne nyomjuk össze, és ne kenjük be semmivel (pl. olajjal), mert ezzel csak elősegítjük a fertőzés bejutását.

A csípés helyét fertőtlenítsük, majd a következő hetekben figyeljük az esetleges tüneteket: bőrpír, láz, fejfájás, ízületi fájdalom esetén azonnal forduljunk orvoshoz.

A jövő kilátásai és kutatási irányok

Jelenleg több kutatás is zajlik világszerte, amelyek célja hatékonyabb vakcinák, új típusú kullancsriasztók, valamint a természetes ellenségek (pl. parazitoid darazsak) alkalmazása. Fontos lenne a lakosság széleskörű edukációja is, mivel a megelőzés kulcsszerepet játszik a fertőzések visszaszorításában.

Azt is szem előtt kell tartanunk, hogy az ökológiai egyensúly felborulása hosszú távon csak súlyosbítja a kullancsok problémáját. A vadállomány túlzott elszaporodása, a természetes ragadozók hiánya és az urbanizáció szintén hozzájárulnak a kullancspopuláció robbanásszerű növekedéséhez.

Összegzés

A kullancsok apró, de annál veszélyesebb élőlények. Az, hogy minden második példány potenciálisan fertőzött, komoly figyelmeztetés mindannyiunk számára. A megelőzés kulcsa a tudatosság, az elővigyázatosság és a megfelelő tájékozottság. Ne feledjük: egyetlen csípés is elég lehet ahhoz, hogy életre szóló egészségügyi problémával szembesüljünk.

Védd magad, és tájékoztasd a családod is. A tudás életeket menthet!

A bejegyzés trackback címe:

https://egeszsegeseletmodutmutato.blog.hu/api/trackback/id/tr1218852196

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

 

Kövess Facebookon

Laser Art

Címkék

ajándék (19) egészség (27) egészséges életmód (4) egészséges táplálkozás (24) falióra (3) gyógynővények (14) gyümölcs (3) kertészet (3) kertészkedés (139) lakberendezés (32) macska (4) macska egészség (3) mappa (3) napló (3) névreszóló (13) óra (3) receptkönyv (3) természetesgyógymód (17) tudástár (3) tudatos táplálkozás (3) tudomány (14) vadásznapló (6) virágok (117) alvás (5) antioxidánsok (6) ásványi anyagok (6) beltéri növények (6) cukor (4) cukorbetegség (7) depresszió (3) diófélék (3) édességek (4) egészség (28) egészséges életmód (32) egészséges ételek (3) egészséges étkezési szokások (3) egészséges étrend (25) egészséges táplálkozás (23) egészséges zsírok (3) egészségügyi problémák (14) életminőség (3) életmód (15) emésztés (6) ételkészítés (9) étrend (11) fehérje (3) feldolgozott élelmiszerek (3) fizikai állapot (3) gabonafélék (3) gyümölcs (4) gyümölcsök (3) hal (4) hidratáltság (5) hús (3) immunrendszer (3) jóga (3) krónikus betegségek (3) lakásdekoráció (4) magas vérnyomás (4) meditáció (3) megelőzés (3) mentális állapot (4) mentális egészség (8) olívaolaj (3) orvos (4) rák (3) rostok (3) (3) stressz (3) stresszkezelés (8) szakember (3) szív- és érrendszeri betegségek (6) szív- és érrendszeri egészség (3) szívbetegségek (3) szobanövény gondozás (4) szorongás (4) tápanyagok (10) teljesítmény (3) természetes anyagok (4) test (3) testmozgás (11) vérnyomás (3) vitaminok (11) vízfogyasztás (3) zöldség (3) zöldségek (3) zsír (3) Címkefelhő
süti beállítások módosítása