A szobanövények nemcsak oxigént termelnek és feldobják a lakásunk hangulatát, hanem néhányuk különleges tulajdonságokkal is bír.
Az egyik legérdekesebb kérdés, amely egyre gyakrabban felmerül, az, hogy léteznek-e olyan növények, amelyek világítanak a sötétben?
Egyes hírek szerint valóban léteznek biolumineszcens vagy fluoreszkáló növények, de vajon ez valóban igaz?
Nézzük meg közelebbről ezt a rejtélyes jelenséget!
Biolumineszcens és fluoreszkáló növények
A biolumineszcencia egy olyan természetes jelenség, amely során egy élő szervezet saját fényt bocsát ki kémiai reakciók révén. Ezt a folyamatot leginkább egyes gombák, tengeri élőlények és rovarok esetében figyelhetjük meg, például a szentjánosbogarak vagy bizonyos medúzák világítása is ennek köszönhető. A növényvilágban viszont ez a jelenség rendkívül ritka. A fluoreszkáló növények ezzel szemben külső fényforrásból nyerik energiájukat, majd azt visszasugározzák, így tűnhetnek világítónak. Egyes trópusi növények és gombák képesek fluoreszkálni UV-fény alatt, azonban ezek nem világítanak saját maguktól a sötétben.
Világító növények a tudomány szolgálatában
A biotechnológia fejlődésével kutatók már dolgoznak olyan genetikai módosításokon, amelyek lehetővé teszik a növények számára, hogy saját fényt bocsássanak ki. Az egyik ilyen úttörő projekt az MIT kutatóihoz köthető, akik egy vízibolha fénykibocsátó enzimét (luciferáz) integrálták növényekbe, például a vízitormába. Az eredmény egy halványan izzó növény lett, amely pár órán keresztül gyenge fényt bocsátott ki. Bár az ilyen technológiák még gyerekcipőben járnak, a jövőben akár világító szobanövények is megjelenhetnek a piacon, amelyek fenntartható alternatívát kínálhatnak a mesterséges világítás helyett.
Léteznek-e már most világító szobanövények?
Jelenleg a természetben nem található olyan szobanövény, amely valóban önállóan világítana a sötétben. Amit viszont beszerezhetünk, azok UV-fény alatt fluoreszkáló növények, például bizonyos orchideák vagy páfrányok, amelyek különleges hatást kelthetnek egy megfelelő megvilágítású térben. Emellett néhány virág, például a fehér liliom és a jázmin, gyenge foszforeszkáló tulajdonságokkal rendelkezik, de nem igazán észrevehető mértékben.
Jövőbeli kilátások
A tudomány fejlődésével egyre közelebb kerülhetünk a világító növények valóságához. A biotechnológia és a génszerkesztés lehetővé teheti, hogy olyan növényeket fejlesszünk ki, amelyek gyenge, de észrevehető fényt bocsátanak ki. Ha ez megvalósul, az nemcsak esztétikai szempontból lenne érdekes, hanem környezetvédelmi előnyökkel is járna, hiszen csökkenthetné az elektromos világítás szükségességét.
Összegzés
Bár egyelőre nem kapható olyan szobanövény, amely teljesen önállóan világítana a sötétben, a tudományos kutatások és genetikai fejlesztések azt sugallják, hogy ez a jövőben megváltozhat. Addig is, ha különleges hangulatvilágítást szeretnénk növényekkel, érdemes UV-fény alatt fluoreszkáló növényeket vagy foszforeszkáló anyagokkal kezelt dísznövényeket választani.
Ki tudja? Talán néhány évtized múlva már természetes, hogy a szobanövényeink világítanak az esti órákban!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.