5 zöldség, ami az erkélyen is megterem – Tapasztalt kertész tippjei
Ha azt hitted, hogy csak kertes házban lehet zöldségeket termeszteni, akkor jó hírem van: az erkélyen is igazi kis veteményest varázsolhatsz! Évtizedes kertésztapasztalatommal állíthatom, hogy némi odafigyeléssel és a megfelelő fajok kiválasztásával bőséges termést szüretelhetsz a város közepén is.
Most megmutatom azt az öt kedvenc zöldségfajtámat, amelyek kifejezetten jól érzik magukat dézsában, balkonládában vagy akár függő kaspóban is.
1. Paradicsom – Az erkély koronázatlan királya
A paradicsom az egyik legnépszerűbb balkonra való zöldség, nem véletlenül. Sok napfényt szeret, így ha déli vagy nyugati fekvésű az erkélyed, máris nyert ügyed van. A törpe vagy bokorparadicsom fajták (mint például a 'Balconi Red' vagy a 'Tiny Tim') kifejezetten edényes termesztésre lettek nemesítve.
- Ültetés: minimum 20-30 cm mély edénybe
- Fényigény: napi 6-8 óra közvetlen napfény
- Locsolás: rendszeres, de ne áztasd túl
- Tippem: támaszd meg karóval vagy spirállal, és hetente egyszer tápoldatozd meg természetes komposztteával
2. Paprika – A napsütés szerelmese
A paprika, különösen az édes változatai, szintén remek választás erkélyre. Jó vízáteresztő közegben és meleg környezetben csodásan fejlődik. Léteznek mini fajták is, amelyeknek már 20-30 cm-es növénymagasság mellett is termést hoznak, ilyen például a 'Mini Bell'.
- Ültetés: legalább 20 cm átmérőjű cserépbe
- Fényigény: sok napfény, meleg hely
- Locsolás: ne hagyd kiszáradni a földet, de pangó víz se legyen
- Tippem: próbáld ki a chili fajtákat is, amik színesen és látványosan díszítik az erkélyt!
3. Salátafélék – A gyors sikerélmény
A saláta ideális választás kezdő balkonkertészeknek, mert gyorsan nő és kevés gondozást igényel. Már néhány hét alatt szüretelheted a friss leveleket. A 'Lollo Rosso' vagy a 'Little Gem' kiválóan nevelhető balkonládában is.
- Ültetés: sekély, de széles edénybe
- Fényigény: félárnyékot is jól bír
- Locsolás: rendszeres, egyenletes öntözés
- Tippem: ne egyszerre vágd le az egész fejet, inkább szedd folyamatosan a külső leveleket!
4. Retek – A villámgyors termés
A retek az egyik leggyorsabban termő zöldség: akár 25-30 nap alatt szüretelheted az első gumókat. Emellett kevés helyet igényel, így kis balkonládákban is jól nevelhető. Fontos a tápanyagban gazdag talaj és a folyamatos nedvesség.
- Ültetés: legalább 15 cm mély ládába, 2-3 cm távolságra
- Fényigény: napos vagy félárnyékos helyen is terem
- Locsolás: egyenletes vízellátás kell, különben csípős lesz
- Tippem: vethetsz több szakaszban, így mindig lesz friss retked!
5. Futtatott bab – Vertikális zöldségtermesztés
Ha kevés a hely, használjuk ki a magasságot! A futóbab csodásan felfuttatható korlátra, rácsra vagy hálóra, miközben árnyékot is ad. A zöld hüvelyű változatok mellett léteznek színes, bíborhüvelyű fajták is, amelyek dísznek sem utolsók.
- Ültetés: mély, legalább 30 cm-es edénybe, támasztékkal
- Fényigény: sok napfényt igényel
- Locsolás: bőséges, különösen virágzás idején
- Tippem: a bab gyökere nitrogént köt meg – ültess mellé salátát vagy retket, jól kiegészítik egymást!
+1 Bónusz: Fűszernövények minden mennyiségben
Bár nem zöldségek a szó klasszikus értelmében, de ne feledkezz meg a balkonon termeszthető fűszernövényekről sem! A bazsalikom, petrezselyem, snidling, menta és rozmaring nemcsak ízesítik az ételeket, hanem segítik más növények növekedését is.
Összegzés
Az erkélykertészkedés nemcsak hasznos, de kikapcsoló, nyugtató elfoglaltság is. Friss zöldségek, illatos fűszerek, és a saját kezed munkája által nevelt növények mind hozzájárulnak a mindennapjaid öröméhez. Ne félj kísérletezni – minden év tapasztalatot ad!
Ha pedig elakadsz, kérdezz bátran – egy tapasztalt kertész mindig örömmel segít!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.